Meslek Seçiminde Nasıl Doğru Karar Verilir? eglenerekogren.com

Meslek Seçiminde Nasıl Doğru Karar Verilir?

Meslek seçerken hatalar nasıl engellenir?

Meslek Seçiminde Nasıl Doğru Karar Verilir? Doğru meslek seçmek hayatınız için çok önemli bir konudur. Ya hayatının geri kalanını keyif aldığın bir işi yaparak geçirirsin ya da hiç keyif almadığın bir işi isteksizce yaparak yaşarsın. Doğru meslek tercihiyle birlikte iyi bir kariyer planı yaparsanız hayatınız geri kalanını çok rahat geçirebilirsiniz. Sizleri bu yazımızda bu hatalardan sakınmanız için bilgilendireceğiz.

Dikkat edilmesi gerekenler,

Hayalinizde bir meslek olsun, şuana kadar hiç bir mesleğin hayalini kurdunuz mu? Ben mühendis, Doktor,  Avukat, Sanatçı olmak istiyorum diyorsanız zaten doğru mesleği seçmişsiniz fakat sektör ve iş potansiyeli araştırması yapmayı unutmayın.

Hobilerinize bakın, hobileriniz sizi istediğiniz alana yönlendirecektir. Hobi olarak resim yapan birinin Güzel Sanatlar okuması o fakülteden meslek seçmesi ona bir çok kolaylık sağlayacaktır.

Keyif aldığınız dersleri düşünün, keyif aldığınız dersler zaten sizin karakterinizi yansıtır. Geometri soruları çözmekten keyif alıyor ve derslerinde sürekli aktifseniz kendinizi diğer bölümler ve meslekler için çok fazla yormayın. Sizin yeriniz belli, daha mutlu bir hayat için keyif aldığınız işi yapın.

Yetenekli olduğunuz alanları keşfedin, Başarılı olmak ve yetenekli olmak çok farklıdır. Yetenekli bir insan yeteneğini kullandığı bir işi yaptığı kariyerinde çok daha ileriye rahatlıkla gidebilir. Sizlerde yetenekli olduğunuz alanları bulmaya çalışın.

Belki de sizin yeteneğiniz ders dışı bir şey, mesela insanlarla iletişiminiz çok iyi, herkesle olumlu iletişimler kurabiliyor ve yardım edebiliyorsanız sizinde bir yeteneğiniz vardır. İletişimi kuvvetli bir insanın da yönlenebileceği bir sürü fakülte ve alan mevcuttur.

Kendinizi tanıyın, öncelikli olarak kendinizi tanıyın ve kendinize yalan söylemeyin. Nasıl bir insansanız o halinizi ve durumunuz kabul edin.

Meslek seçerken kendinizin ve ailenizin finansal durumunu dikkate alın, bazı kariyer planları özel eğitimler gerektirebilir ve bu eğitimler yüksek maliyetli olabilir. Bu maliyetleri karşılayamadığınız için iş ve kariyer planınızda ilerleme kat edemezsiniz ve sevmediğiniz işleri yapmak zorunda kalırsınız. Böyle durumlarda ikincil olarak başka bir mesleğe yönelin.

İstediğiniz bölüme puanınız yetmiyorsa, farklı çalışma metodları deneyin. EglenerekOgren.com size bu konu yardımcı olacaktır.