Üniversite ve Meslek Seçimi eglenerekogren.com

Üniversite ve Meslek Seçimi

Nelere dikkat edilmeli?

Üniversite ve Meslek Seçimi seçimi insanın hayatı ve kariyeri için çok önemli bir noktadır. İşini seven ve doğru seçim yapmış olan kişiler gelecekte sevdiği işi yapacağın psikolojisi ve sağlığı her zaman daha dirençli olmaktadır, mutluluğun getirdiği hormonlar her açıdan sağlıklı bir birey olmanızda size yardımcı olacaktır. Kişiler mesleğine göre sosyal çevreler ve hayatlar kurar. Bu hususda da meslek seçimi kritik öneme sahiptir. Hayatınızın geri kalanı boyunca bu ünvanı taşıyacaksınız. Ünvanınız sizin ekonomik durumunuzu ve hayat konforunuzu belirleyecek. Meslek seçimi insanın hayatında bir çok konuda görüldüğü gibi büyük etkilere sahiptir. Bu yüzden bir kişi mesleğini yani üniversite bölümünü seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini iyi bilmelidir.

Meslek seçerken nelere dikkat etmeniz gerekli?

  • Hayattan bekletiniz nedir? Bu konuda iyice düşünün.
  • Çevrenize görüşlerini danışın fakat ne istediğinizi iyi bilin, onların düşüncelerine kapılıp gitmeyin.
  • Sırf size ya da çevrenize havalı geliyor diye meslek seçmeyin. İleride sevmediğiniz bir işi yapmak sizi düşündüğünüz gibi karizmatik ve havalı yapmaz (:
  • Yeteneklerinizin ve sınırlarınızın farkına varın kendinizi tanıyın. Mesleğinizi yetenek ve becerilerinize göre seçin. Keyif almaya bakın.
  • Üniversite ve Meslek Seçimi, Puanım nereyi tutarsa oraya girer yaklaşımı yanlıştır. Puanınız sırf bir yere yetiyor diye o bölüme girmenize gerek yok. Siz o bölümü zaten istemiyordunuz bırakın isteyenler okusun. Sizde hayatınızı sevmediğiniz bir işi somurtarak yapmak zorunda kalmayın.
  • Mesleklerin ülkemize göre iş potansiyelini iyi araştırın yurt dışında çok iyi imkanları olan bir meslek ülkemizde kısıtlı imkanlara sahip olabilir ya da tam tersi yurt dışında çok potansiyeli olmayan bir iş ülkemizde kalifiye imkanlara sahip olabilir.
  • Meslek seçerken sadece iyi taraflarına değil tüm yönleriyle yani kötü taraflarına da bakmanız lazım. Yani hoşunuza gitmeyen taraflarını iyi araştırırsanız ileri de somurtarak çalışmak zorunda kalmazsınız (:

EglenerekOgren.com