Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere ve ailelere Üstün Dökmen'den ÖSS önerileri. eglenerekogren.com

Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere ve Ailelere Üstün Dökmen’den ÖSS Önerileri

Prof.Dr. Dökmen: “Puan ziyan olmasın diye bir bölüme girmek, çocuğun tüm hayatının ziyan olması demektir

Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere ve ailelere Üstün Dökmen’den ÖSS önerileri, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Prof.Dr. Üstün Dökmen, meslek seçiminde gençlerin tercihinin önemli olduğunu vurgulayarak, yanlış yönlendirmenin gençlerin hayatını ziyan edebileceğini söyledi. “Tercih aşamasında devreye anne babalar giriyor ve çocuklarının çok para kazandıran meslekleri seçmesini istiyor” dedi.

“Burada anne babaların varsayımı şu: ‘Çocuğum robot gibidir, iyi para getirecek bir bölüme koyarsak yapar, nereye girse okur.’ Oysa bu düşünce çok yanlış. Hatır için belki bir kere çiğ tavuk yenir. Ama hatır için sevmediğiniz bir okula girip, 40 yıl aynı konuda çalışmak istemezsiniz. Onun için gençler, hangi mesleği yapacaklarına heveslerine ve yeteneklerine göre kendileri karar vermeli. Sevdiği ve yeteneğine uygun işi yapan para da kazanır, meşhur da olur.”

“Çocuklar yara bandı değildir”

Dökmen, “doktor olmak isteyen, ama hayalini gerçekleştiremeyen bir hanımefendi, bunun içinde kalan bir yara olduğunu, bu nedenle 3-4 yaşındaki kızını doktor yapmaya karar verdiğini anlattı. Oysa çocuklarımız, yara bandı değildir. Onları kendi istediğimiz mesleklere yönlendirerek, ‘oh yarama merhem sürüldü’ demek doğru değil” 

Bunların yanı sıra Prof. Dökmen;

“Puan ziyan olmasın diye bir bölüme girmek çocuğun tüm hayatının ziyan olması demektir. Ekmek parası için avukatlık, doktorluk, muhasebecilik yapan, ancak kalbinde müzik, resim, dans olan birçok insan var. ‘Şu mesleği tercih edersen aç kalırsın’ diyorlar, ama istemediği mesleğe girenin duyguları aç kalıyor.” dedi.

Prof. Dökmen şöyle devam etti; Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilere ve ailelere Üstün Dökmen’den ÖSS önerileri

ÖSS’de yüksek puan alamayan gençlere de seslenen Dökmen, iyi puan alamamanın dünyanın sonu olmadığını vurguladı. Gençlerin kendilerine mutlu ve başarılı olmak, kendini ve dünyayı tanımak gibi hedefler koymalarını öneren Dökmen, “üniversite olur olmaz önemli olan kendilerini ne kadar geliştirebildikleri ve dünyayla ne kadar uyum sağladıkları” diye konuştu.

“bari puanımın yettiği bölüme kaydımı yaptırayım, açıkta kalmayayım” düşüncesiyle hareket etmemeleri gerektiğini belirten Dökmen, gençlere hedeflerine ulaşmak için çaba göstermelerini ve tekrar sınava girmelerini önerdi.

EglenerekOgren.com size Prof. Dökmen’in de tavsiye ettiği bu önerileri herkesle paylaşmak için çalışıyor.